Sąsiedztwo budowane na prawdzie

Karol Białkowski

publikacja 05.07.2013 14:30

Msza św., złożenie wieńców pod pomnikiem upamiętniającym pomordowanych przez nacjonalistyczne organizacje ukraińskie UNA i UPA oraz konferencja naukowa poświęcona wydarzeniom z lipca 1943 r. wypełniły wrocławskie obchody 70. rocznicy ludobójstwa na Wołyniu.

Sąsiedztwo budowane na prawdzie Pomnik poświęcony ofiarom UNA i UPA oraz Ukraińcom, którzy pomagali Polakom, znajduje się przy bulwarze Xawerego Dunikowskiego. Został poświęcony przez kard. Henryka Gulbinowicza w 1999 r. Karol Białkowski /GN

– Wspólne dążenie do prawdy powinno stać się drogowskazem we wzajemnych relacjach między narodami; stać się częścią budowania polsko-ukraińskiego sąsiedztwa. Pamięć o przeszłości nie może stanowić przeszkody na drodze wzajemnego poznania Polaków i Ukraińców – mówił pod pomnikiem wojewoda dolnośląski Aleksander Marek Skorupa. W oficjalnych uroczystościach, przy udziale kompanii reprezentacyjnej Wojska Polskiego i Orkiestry Komendy Wojewódzkiej Policji, wzięli udział parlamentarzyści, władze samorządowe i wojewódzkie oraz przede wszystkim rodziny tych, którzy zostali zamordowani na Wołyniu. Kwiaty pod pomnikiem, w którego kryptach znajduje się ziemia z ok. 200 miejscowości, w których doszło do rzezi na Polakach, złożyli przedstawiciele kilkunastu instytucji z całego Dolnego Śląska.

Salwa honorowa dla pomordowanych na Wołyniu
Karol Białkowski

Kontynuacją i punktem kulminacyjnym obchodów była Msza św. w intencji ofiar, której w kościele pw. NMP na Piasku przewodniczył abp Józef Kupny, metropolita wrocławski. W homilii bp Ignacy Dec, ordynariusz świdnicki, po raz kolejny zwrócił uwagę na znaczenie prawdy w budowaniu dobrych stosunków międzynarodowych. – Życie potwierdza tę prawidłowość, że jeżeli chcemy kształtować pomyślną przyszłość, musimy znać prawdę o przeszłości i na prawdzie budować nowy pokój, sprawiedliwość i wolność. Prawda jest warunkiem podejmowania dzieł miłości i jest drogą do zbawienia – mówił.

Kolejnym punktem programu jest konferencja naukowa poświęcona rzezi na Wołyniu, która potrwa do godz. 17 w auli Papieskiego Wydziału Teologicznego.

Zachęcamy do wysłuchania całej homilii bp. Ignacego Deca, w której przytoczone są również relacje uczestników wydarzeń sprzed 70 lat.